Hasartmängud pole süüdi, inimloomus on süüdi
Hasartmängusõltuvus on haigus ning kuulsate inimeste hasartmängusõltuvust paljastavates/kajastavates uudistes kiputakse süüdistama kasiinosid ja hasartmänge, justkui need “nakataksid” inimesi hasartmängusõltuvusega. Tegelikkus on aga sellest väga kaugel.
Tuhanded inimesed mängivad kasiinos ilma, et neil tekiks eales ühtegi probleemi. Tõtt öeldes, siis Playin.ee tiimi liikmed on aastaid tegutsenud kasiinodega, mänginud tuhandeid mänge ning seda kõike ilma ühegi probleemita. See ei tähenda, et me oleme kõik perfektsed ja ei kuuluks riskigruppi: me oleme endale lihtsalt selgeks teinud, kui oluline on hasartmängumaailmas pea vee peal hoidmine.
Sõltuvus võib tekkida millest iganes
On vale teha hasartmängudest patuoinast, kui fakt on hoopis see, et inimene võib jääda sõltuvusse igast asjast. Mõni inimene jääb sõltuvusse alkoholist, kohvist, šokolaadist. Samas miljonid inimesed söövad šokolaadi või joovad veini ilma, et see tekitaks mingeid probleeme. Asi on seotud inimese enda sisemise distsipliini ja siseeluga.
Mõni inimene suudab end kontrollida ning on oma eluga niivõrd rahul, et tal pole vaja järjepidevat stimulatsiooni ega adrenaliinilaksu. Mõned inimesed vajavad aga enda kontrollimisel rohkem abi – kas teistelt inimestelt või piiravate tööriistade näol. Kõik saab alguse inimese peast ning ainult inimmõistus ise on sõltuvusprobleemi tekkimise taga.
See ei tähenda sugugi, et kasiinod või hasartmängud oleksid “süüdi” ning et õnnemängud tekitaksid igale inimesele vaimset või varalist kahju. Hasartmängud on loodud siiski AINULT meelelahutuse eesmärgil. Sama hästi võib mõni inimene jääda sõltuvusse Netflixi vaatamisest või mõnest muust meelelahutusliigist. Lõputu Tiktokis scrollimine võib lõpuks anda sama efekti mis hasartmängusõltuvus – muuks polegi enam aega!
Kuidas tagada, et sul ei teki hasartmängusõltuvust?
Hasartmängusõltuvuse vältimiseks ja oma harjumuste kontrollimiseks saab kasutada mitmeid meetmeid. Muide, Eesti kasiinodel on kõigil olemas ka enesepiirangu mehhanismid, mis võimaldavad endale kehtestada piiranguid: näiteks saab piirata seda, kui kaua või tihti sa kasiinos mängid või kui palju raha kulutad.
Iga inimene saab endale kehtestada need piirangud igas Eesti kasiinos, seega ei saa ka tuua sõltuvuse tekkimise vabanduseks seda, et mängud on lihtsasti kättesaadavad ja end on raske piirata. Kuigi kasiinode enesepiiramisviisid ei ole alati samad, on kõigil Eestis lubatud kasiinodel kohustuslik pakkuda mänguritele kaotuslimiidi seadmise võimalust.
Siin on mõned kuldsed reeglid, mida tasub meeles pidada:
- Eralda endale mängimiseks kindel rahasumma, nagu nö lõburahafond. Ja ära kasuta kunagi võitude tagaajamisel rohkem raha kui oled planeerinud. MITTE MINGIL JUHUL! Kui mängid oma “lõburaha” maha, siis ongi nii ja enne ei saa uuesti kasiinos mängida, kui pole uut lõburahafondi tekkinud. Playin.ee soovitab eraldada meelelahutuse jaoks oma igakuisest sissetulekust väikese summa, mis jääks sul üle pärast oma kohustuste katmist: näiteks võid eraldada 50 eurot meelelahutuse tarbeks ja kasutada seda kasiinos mängimiseks (või muu meelelahutuse jaoks).
- Ära võta kunagi laenu ega müü oma vara selleks, et kasiinos mängimiseks raha saada. Tõsiselt, ära hakka mitte kunagi leiutama uusi rahastusviise selleks, et kasiinos mängida. Me ei suuda seda rõhutada piisavalt palju: kui sul ei ole vaba raha, mida võiksid kas või põlema panna, siis ei tohi sa kasiinos mängida!
- Ära mängi kasiinos iga päev (või isegi iga nädal). Kui sa oled inimene, kellel võib kergemini tekkida sõltuvusi (ja selles pole midagi häbeneda – see on täiesti normaalne), siis veendu, et sa ei logiks oma kasiinokontole iga päev või isegi iga nädal sisse. Ühtegi asja maailmas ei tohi tarbida liiga palju, olgu see kas toit, videomängud või kasiinomängud.
- Kasuta kasiinos olevaid enesepiiranguid. Nagu mainitud, siis kasiinos on saadaval mitmed erinevad piirangumehhanismid, millega saad kontrollida, kui palju sa kasiinos mängid. Kasuta kindlasti neid piiranguid ja ole piirangute seadmisel pigem karm.
Soovitame vastutustundliku hasartmängimise tööriistu kasutada kohe peale konto loomist, et omale kindlad piirid juba alguses ette seada. Parem karta kui kahetseda! Vastutustundliku mängimise tööriistad on tavaliselt leitavad sinu konto seadete all kas profiili alajaotises või hoopis eraldi lehel.
Kasiinos mängimine saab olla tore meelelahutus ja midagi, mida teed niisama nalja pärast – lihtsalt tore väike asi, mida aeg-ajalt nautida. Kasiinod ja hasartmängud ei ole kurjast ning ei tekita inimestele hasartmängusõltuvusi, kui inimene ise suudab olla vastutustundlik ning mängida mõistlikkuse piirides.
Kust saada abi hasartmängusõltuvuse korral?
Alljärgnevalt leiad mõned kasulikud kohad, kuhu sa võid pöörduda, kui sul on mängimisega probleeme. Abi ei pea otsima alles siis, kui probleem on juba süvenenud – kui tunned, et vajad tuge, võta kohe ekspertidega ühendust!
- Eesti Hasartmängusõltlaste Ühing
Tegemist on anonüümse nõustamiskeskusega, kus aidatakse igaühte, kellel on vähegi probleeme hasartmängudega. Ühingu taga peituvad inimesed, kes on isegi olnud kimpus nende probleemidega, seega oled täiesti „omade“ keskel – sind tervitavad inimesed, kes teavad, millises olukorras sa oled. - Hasartmängusõltuvuse nõustamiskeskus
Tatari tänaval asuv nõustamiskeskus aitab nii hasartmängusõltuvusega inimesi kui ka nende lähedasi. Kui pole soovi minna nõustamisele, saab abi ka nende mänguriliini kaudu, kus aidatakse kõiki soovijaid igal tööpäeval. - Psühhiaatria ja Psühhoteraapia Keskus Sensus
Abi võib otsida ka psühhoteraapia keskusest Sensus, mis asub Tallinnas, Pärnus ja Paides. Tegemist on tõeliselt professionaalse nõustamiskeskusega, kus tegeldakse paljude erinevate häiretega, nende hulgas hasartmänguprobleem.
HAMPI: automaatne kasiinoblokk
Maksu- ja Tolliamet, kes väljastab kasiinodele Eestis tegutsemiseks vajalikke tegevuslubasid, haldab ja organiseerib hasartmängupiirangutega inimeste (HAMPI) nimekirja, kuhu saab iga huviline ennast ise lisada. HAMPI-nimistus saab mängur piirata spordiennustuste tegemist, õnnemängude mängimist või klassikalises loteriis osalemist.
Kõik Eesti tegevusloaga kasiinod on nimekirjaga automaatselt ühendatud ning nimekirja kantud isik ei pääse üheski kohalikus internetikasiinos ligi mängutüübile, mille ta on MTA kaudu ära blokeerinud.
Piirangu seadmist ei saa enam tagasi võtta ja korra peale pandud piirang jääbki aktiivseks. Siiski saab piirangu registreerimisel valida soovi korral tähtaja, mille möödudes saab taotleda enda nimekirjast eemaldamist. Kui sa peale tähtaja saabumist ise selleks avaldust ei tee, jääb piirang aktiivseks.
Tegemist on väga tänuväärt lahendusega, kuid kahjuks töötab automaatne välistus ainult Eesti kasiinodes ning mängur saab piirangust välismaa kasiino valimisega kergelt üle hüpata. Kui leiad end peale HAMPI-piirangu seadmist Playin.ee kodulehel välismaa kasiinode vahel uut hasartmängukohta valimas, on käes aeg nõustamiskeskuse poole pöörduda.