Viimati muudetud:

Vastutustundlik mängimine

Tõnis Möldri tagasiastumise valguses tekkis ühiskonda oluline probleemkoht: paljud inimesed on langenud hasartmängusõltuvusse ja nende hulgas on ka mitmeid kuulsaid olulisi seltskonnainimesi. Keegi poleks ilmselt aimanud, et keskkonnaminister võib olla kasiinosõltlane. Nüüd juba räägitakse, kuidas mõned tuntud tegelased jäid “sõltuvusse juba päevadega”.

Kas see tähendab, et kasiinod ongi saatanast ja hasartmängusõltuvus on asi, mis lihtsalt tababki igaühte? Kohe kindlasti mitte.

Loe rohkem
Vastutustundlik mängimine

Hasartmängud pole süüdi, inimloomus on süüdi

Selliste uudiste valguses kiputakse süüdistama kasiinosid ja hasartmänge, justkui need “nakataksid” inimesi hasartmängusõltuvusega. Tegelikkus on aga sellest väga kaugel.

Tuhanded inimesed mängivad kasiinos ilma, et neil tekiks eales ühtegi probleemi. Tõtt öeldes, siis Playin.ee tiimi liikmed on aastaid tegutsenud kasiinodega, mänginud tuhandeid mänge ning seda kõike ilma ühegi probleemita.

On vale teha hasartmängudest patuoinast, kui fakt on hoopis see, et iga inimene võib jääda sõltuvusse igast asjast. Mõni inimene jääb sõltuvusse alkoholist, kohvist, šokolaadist. Samas miljonid inimesed söövad šokolaadi või joovad veini ilma, et see tekitaks mingeid probleeme. Asi on seotud inimese enda sisemise distsipliini ja siseeluga.

Mõni inimene suudab end kontrollida ning leiab enda sisemusest nii palju rahulolu elus, et tal pole vaja järjepidevat stimulatsiooni sõltuvusainega. Mõned inimesed vajavad aga rohkem abi enda kontrollimisega. Kõik saab alguse inimese mõistusest ning ainult inimmõistus ise on süüdi selles, kui tekib sõltuvusprobleem.

See ei tähenda sugugi, et kasiinod või hasartmängud oleksid süüdi ning tekitaksidki igale inimesele hasartmänge. Hasartmängud on loodud siiski AINULT meelelahutuse eesmärgil. Sama hästi võib mõni inimene jääda sõltuvusse Netflixi vaatamisest või mõnest muust meelelahutusliigist.

Enda piirangute seadmine

Kuidas tagada, et sul ei teki hasartmängusõltuvust?

Hasartmängusõltuvuse vältimiseks ja oma harjumuste kontrollimiseks saab kasutada mitmeid meetmeid. Muide, Eesti kasiinodel on kõigil olemas ka enesepiirangu mehhanismid, mis võimaldavad endale kehtestada piiranguid: näiteks saab piirata seda, kui kaua või tihti sa kasiinos mängid või kui palju raha kulutad.

Iga inimene saab endale kehtestada need piirangud igas Eesti kasiinos, seega ei saa ka tuua sõltuvuse tekkimise vabanduseks seda, et mängud on lihtsasti kättesaadavad ja end on raske piirata.

Siin on mõned kuldsed reeglid, mida tasub meeles pidada:

  1. Eralda endale mängimiseks kindel rahasumma, nagu nö lõburahafond. Ja ära kasuta kunagi rohkem raha, MITTE MINGIL JUHUL! Kui mängid oma “lõburaha” maha, siis ongi nii ja enne ei saa uuesti kasiinos mängida, kui pole uut lõburahafondi tekkinud. Playin.ee soovitab eraldada meelelahutuse jaoks oma igakuisest sissetulekust väikese summa, mis jääks sul üle pärast oma kohustuste katmist: näiteks võid eraldada 50 eurot meelelahutuse tarbeks ja kasutada seda kasiinos mängimiseks (või muu meelelahutuse jaoks).
  2. Ära võta kunagi laenu ega müü oma vara selleks, et kasiinos mängimiseks raha saada. Tõsiselt, ära hakka mitte kunagi leiutama uusi rahaallikaid selleks, et kasiinos mängida. Me ei suuda seda rõhutada piisavalt palju: kui sul ei ole vaba raha, mida võiksid kas või põlema panna, siis ei tohi sa kasiinos mängida!
  3. Ära mängi kasiinos iga päev (või isegi iga nädal). Kui sa oled inimene, kellel võib kergemini tekkida sõltuvusi (ja selles pole midagi häbeneda – see on täiesti normaalne), siis veendu, et sa ei logiks oma kasiinokontole iga päev või isegi iga nädal. Ühtegi asja maailmas ei tohi kasutada liiga palju, olgu see kas toit või kasiinomängud.
  4. Kasuta kasiinos olevaid enesepiiranguid. Nagu mainitud, siis kasiinos on saadaval mitmed erinevad piirangumehhanismid, millega saad kontrollida, kui palju sa kasiinos mängid. Kasuta kindlasti neid piiranguid ja ole piirangute seadmisel pigem karm.

Kasiinos mängimine saab olla tore meelelahutus ja midagi, mida teed niisama nalja pärast – lihtsalt tore väike asi, mida aeg-ajalt nautida. Kasiinod ja hasartmängud ei ole kurjast ning ei tekita inimestele hasartmängusõltuvusi, kui inimene ise suudab olla vastutustundlik ning mängida mõistlikkuse piirides.

Alljärgnevalt leiad mõned kasulikud kohad, kuhu sa võid pöörduda, kui sul on mängimisega probleeme.

  • Eesti Hasartmängusõltlaste Ühing
    Tegemist on anonüümse nõustamiskeskusega, kus aidatakse igaühte, kellel on vähegi probleeme hasartmängudega. Ühingu taga peituvad inimesed, kes on isegi olnud kimpus nende probleemidega, seega oled täiesti „omade“ keskel – sind tervitavad inimesed, kes teavad, millises olukorras sa oled.
  • Hasartmängusõltuvuse nõustamiskeskus
    Tatari tänaval asuv nõustamiskeskus aitab nii hasartmängusõltuvusega inimesi kui ka nende lähedasi. Kui pole soovi minna nõustamisele, saab abi ka nende mänguriliini kaudu, kus aidatakse kõiki soovijaid igal tööpäeval.
  • Psühhiaatria ja Psühhoteraapia Keskus Sensus
    Abi võib otsida ka psühhoteraapia keskusest Sensus, mis asub Tallinnas, Pärnus ja Paides. Tegemist on tõeliselt professionaalse nõustamiskeskusega, kus tegeldakse paljude erinevate häiretega, nende hulgas hasartmänguprobleem.
Kuidas me kasiinosid valime?
Kuidas me kasiinosid valime?
Kasutame oma lehel kuvatud kasiinode valimiseks üle 40 erineva filtri. Iga soovitatud kasiino on valitud välja ekspertide poolt, kellel on kogemus hasartmängutööstuses.
Kuidas me kasiinosid hindame?
Kuidas me kasiinosid hindame?
Online kasiinode hindamiseks kasutame kuute erinevat kriteeriumi, sh boonused, klienditeenindus, mänguvalik ja makseviisid. Me isegi ei kaalu ühtegi kahtlast või veidrat kasiinot.